Ekskluzywne sukienki stanowią niezbędny element garderoby dla kobiet, które lubią eleganckie i szykowne stroje. W…
Gdy komputery stacjonarne odchodzą do lamusa – o laptopach do pracy słów kilka
W XXI wieku coraz częściej korzysta się z urządzeń przenośnych. Każdy posiada już telefon komórkowy. Stara się być dostępny oraz możliwie mobilny. Cechy te wiodą prym również przy rekrutacjach na rozmaite stanowiska. Nic więc dziwnego, że laptopy do pracy powoli wypierają stacjonarne, ciężkie jednostki. Są one bardziej przystosowane do dynamicznego, XXI wieku.
Mobilność i szybkość działania
Komputery stacjonarne przez długi czas opierały się na szybkim działaniu. Ulepszano parametry ich pracy, co stanowiło naturalną przewagę nad przenośnymi urządzeniami. Sytuacja zmieniła się wraz ze zmniejszeniem poszczególnych komponentów. Główny atut ciężkich maszyn stracił swoje znaczenie, a laptopy stawały się bardziej popularne. Pod skromną obudową urządzenia mogły się zmieścić te same podzespoły, co w przypadku stacjonarnych jednostek.
Jeżeli już o nich mowa, kluczowa zdaje się być tu sprawa mobilności. Gdy trzeba się pilnie przemieścić, zaprezentować jakąś treść albo też pojechać na spotkanie do klienta. Chyba nikt nie wyobraża sobie w takiej sytuacji pakowania stacjonarnej jednostki wraz z monitorem oraz urządzeniami wejścia. Laptopy do pracy oferują kompaktowe rozmiary przy maksymalnej mobilności. Dlatego tak często widzi się osoby, wracające z pracy wraz ze swoim sprzętem.
Kluczowy wpływ baterii
Stały dostęp do gniazdka elektrycznego rozwiązuje ten problem. Większość osób pracuje jednak w zmiennych warunkach. Wtedy liczy się bateria, która pozwala na sprawną, efektywną pracę urządzenia przez długi czas.
W dzisiejszych czasach można zapomnieć o dwugodzinnym cyklu. Większość oferowanych mini akumulatorów pozwala przynajmniej na kilka godzin bezproblemowej obsługi. Powinno się dążyć do ośmiogodzinnej trwałości baterii. Nie jest to jednak regułą. Należy wziąć pod uwagę także zużycie asortymentu. Każdy cykl ładowania zbliża użytkownika do granicy żywotności baterii. Po jej minięciu sprzęt znacznie szybciej straci swoje właściwości zasilania. W ekstremalnych przypadkach konieczna będzie nawet wymiana baterii.
Wygoda i komfort użytkowania
Dobrodziejstwo laptopów firmowych dostrzega się zwłaszcza w przypadku wystąpienia epidemii. Sprawne działanie niektórych firm nie wymaga pracy stricte w biurze. Część obowiązków można wykonywać zdalnie. Laptopy do pracy zdadzą swój egzamin przy dynamicznie zmiennym zakresie codziennych zadań.
Jest to także swego rodzaju komfort. Nie trzeba dojeżdżać do biura, zatem zmniejsza się czas faktycznej nieobecności. W efekcie zwiększa się również czas wolny, co powinno przełożyć się z kolei na produktywność danej osoby.
Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie?
Główne komponenty każdego sprzętu pozostają niezmienne. Laptopy do pracy powinny odznaczać się szybkim i sprawnym procesorem (z reguły dwu lub czterordzeniowym), a także przyzwoitą ilością pamięci RAM (minimum 4 GB). Karty graficzne w przypadku sprzętu biurowego nie odgrywają istotnej roli. Będą miały wpływ na pracę grafików, a także osób potrzebujących dostępu do lepszych parametrów obrazu (programistów, testerów gier itp.).
Kwestia baterii została omówiona wcześniej. Istotny jest także sam producent sprzętu. Niektóre firmy tworzą produkty dedykowane do określonych warunków pracy. Inne skupiają się na ofertach dla klientów indywidualnych. Wśród popularnych marek laptopów należy wymienić chociażby: Asus, Dell, Toshibę, czy też Lenovo. Zwłaszcza druga z podanych, kojarzy się ze sprzętem biurowym, ale większą uwagę należy przyłożyć do samej specyfikacji urządzenia.
Gabaryty i wydajność
Ostatnią kwestią do rozważenia są gabaryty. Tutaj mamy do czynienia stricte z komfortem użytkownika. Przenoszenie sprzętu nie będzie kłopotliwe przy podróżowaniu samochodem. Jeżeli jednak korzysta się z komunikacji miejskiej, dochodzi problem długiego trzymania torby w pozycji stojącej. Są to jednak niuanse i nie powinny wpływać bezpośrednio na wybór określonego urządzenia, o ile praca nie wiąże się z częstymi podróżami.
Innym aspektem jest kwestia wydajności. Na rynku niedawno pojawiły się nowoczesne ultrabooki z systemem chłodzenia (wewnętrznym, cieczą). Sam układ nie ma kolosalnego znaczenia przy codziennych pracach edytorskich, ale doskonale odczuje go pracownik, związany z licznymi bazami danych. Zawieszenia systemu mogą doprowadzić do całkowitej utraty efektów. Laptopy do pracy powinny nas przed tym chronić, aby nie wzmagać irytacji wśród podwładnych.
Podsumowanie
Wpływ na wykorzystanie laptopów ma wiele czynników. Mowa tu m.in. o bardziej zaawansowanych programach, możliwościach tworzenia bezproblemowej kalkulacji, czy też szybkim dostępie do danych. Serwery pozwalają na przechowywanie wrażliwych plików, zaś narzędzia komunikacji oferują bezproblemowy kontakt wewnątrz grupy. Niegdyś laptopy do pracy były stosowane rzadko, dziś są podstawowym narzędziem pomagającym w codziennych obowiązkach.
Sam sprzęt powinien umożliwiać sprawne oraz możliwie wygodne wykonywanie zadań. Liczba dostępnych producentów laptopów sprawia, że każdy znajdzie na rynku „coś dla siebie”.