Lombardy oferują możliwość sprzedaży towarów lub zaciągnięcia krótkoterminowych pożyczek pod zastaw używanych przedmiotów. Chociaż lombardy…
Jak pozbyć się niesprawnego auta?
Posiadanie niesprawnego samochodu sprawia, że właściciel może spodziewać się problemów związanych z pojazdem, którego nie używa. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej w chwili, gdy opłacalność naprawy takiego auta jest niewielka lub wręcz żadna. Co zatem można zrobić w celu rozwiązania problemu takiej natury? Poznaj możliwości uporania się z wrakiem auta i zdecyduj czy złomowanie jest korzystne.
Sprzedaż niepotrzebnego auta
Przede wszystkim warto zauważyć, że sprzedaż niesprawnego pojazdu innej osobie nie jest godnym polecenia rozwiązaniem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że takie posunięcie może nie tylko nie rozwiązać tej kwestii, ale wręcz spowodować jeszcze większe problemy. W chwili, gdy nabywca nie wykona przerejestrowania auta na siebie, a sprzedający również nie dopełni formalności związanych z wyrejestrowaniem pojazdu w CEPIK-u, wszelkie ewentualne używanie go w przyszłości będzie obciążało konto byłego właściciela. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której taki właśnie pojazd zostanie złapany przez fotoradar lub nie będzie miał opłaconych składek ubezpieczeniowych. Zdarzają się nawet wypadki używania pojazdu do popełnienia przestępstwa, nie tak rzadkie jakby mogło się to wydawać. Trzeba z tego wszystkiego zdawać sobie sprawę z tego, decydując się na samodzielną sprzedaż pojazdu będącego w złym stanie technicznym.
Sprzedaż na części
Podobnie ma się sprawa z samodzielnym rozkręcaniem poszczególnych części składowych pojazdu w celu ich sprzedaży. O ile na pierwszy rzut oka wydaje się to być bardzo dobrym rozwiązaniem, to w rzeczywistości również może być przyczyną nieprzyjemności. Jeśli zatem ktoś myśli o tym, by zdecydować się na tego rodzaju rozwiązanie, całą sprawę powinien bardzo dokładnie przemyśleć, biorąc pod uwagę korzyści i zagrożenia z takiego postępowania wynikające. Na pewno zaś warto zacząć od wyrejestrowania samochodu, wówczas unika się odpowiedzialności za brak ubezpieczenia, kontrolerów nie obchodzi przecież to, że auto w danej chwili nie pojawia się na drodze. Ponadto warto pamiętać, że na własną rękę trudno pozbyć się niektórych elementów składowych pojazdu, co z kolei jest związane z możliwością otrzymania mandatu karnego za powodowanie zagrożenia dla środowiska.
Złomowanie czy skup aut?
Bezpiecznym na pewno rozwiązaniem problemu pozbycia się auta jest jego złomowanie lub też sprzedaż osobie, która prowadzi skup aut. Każda z tych dróg ma swoje zalety, o których zdecydowanie warto wiedzieć, zanim podejmie się ostateczną decyzję o formie przekazania samochodu. Niekiedy jest zresztą tak, że te same firmy działają kompleksowo i oferują swoim klientom zarówno możliwość złomowania pojazdu jak i odkupienia na zasadach, na jakich prowadzony jest skup aut. Dla chcących skorzystać z funkcji skupowania aut warto w tym miejscu nadmienić, że nie jest to rozwiązanie dostępne w każdej sytuacji, dlatego też należy realnie podchodzić do sytuacji w trakcie oceny swojej własności. Chodzi o to, że pojazd – przynajmniej w teorii – musi się odznaczać się pewnym potencjałem naprawy, wówczas po prostu będzie bardziej atrakcyjny dla potencjalnego nabywcy.
Korzyści złomowania auta
Jeśli zaś samochód jest w bardzo złym stanie technicznym, jedynym rozwiązaniem jest jego złomowanie. Można tego dokonać w posiadających licencję Stacji Demontażu Pojazdów, gdzie o wszystko zatroszczą się specjaliści, pracujący w tym zawodzie na co dzień. Nawet gdy dany pojazd nie jest sprawny, firma zajmująca się jego demontażem zapewni transport, najczęściej nawet nie licząc sobie dodatkowo za taką usługę.
Rozwiązanie to jest najprostsze, bo złomowanie może dotyczyć właściwie niemal każdego rodzaju pojazdu, bez względu na stopień jego uszkodzeń. Brzmi to niewątpliwie bardzo atrakcyjnie z punktu widzenia sprzedawcy, niemniej należy wspomnieć o pewnych zasadach, jakimi kierują się osoby oferujące tego rodzaju usługę. Samochód, o którego złomowanie zabiega jego posiadacz, powinien mieć najwyżej 10% mniejszą masę od tej, jaka została zapisana w jego dowodzie rejestracyjnym. W przypadku gdy ta masa będzie mniejsza, potencjalny sprzedawca musi się liczyć z tym, że zostanie mu odliczona pewna kwota pieniędzy, zazwyczaj wyliczana na podstawie ilości wszystkich brakujących kilogramów.
Cała procedura, której końcowym rezultatem będzie ostateczne złomowanie pojazdu, jest bardzo prosta. Specjaliści zadbają o dopełnienie wszystkich formalności, przeprowadzając je zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Po stronie osoby sprzedającej auto leży jedynie dostarczenie odpowiednich dokumentów, potwierdzających prawo danej osoby do własności pojazdu. W chwili odwiedzin zakładu, gdzie odbędzie się złomowanie, oddający pojazd powinien zatem mieć przy sobie kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i używane tablice rejestracyjne.
Zdecydowanie się na złomowanie jest niewątpliwie atrakcyjnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy nie chcą inwestować w naprawę swojego samochodu. Kasacja przebiega szybko i sprawnie, a nabywający najczęściej płaci gotówką na miejscu.