Jak zorganizować własne wesele i nie zwariować

Gdy tylko na palcu zabłyśnie upragniony diament zaczyna się szaleństwo związane z planowaniem wesela. Pełne gości czy w gronie rodziny, eleganckie czy pod namiotem – zawsze wymaga dużo przygotowań. Zwłaszcza jeśli para decyduje się zrobić to bez pomocy firmy zajmującej się organizacją wesel. Dowiedzcie się jak zorganizować własne wesele i nie zwariować.

Po pierwsze: data

Po pierwsze ustalcie datę ślubu. Każda para ma swoje ważne dni w roku, ale w polskich realiach można zapomnieć o tym, że w ten sposób uda się wybrać termin ślubu. W popularnych domach weselnych terminy rezerwuje się nawet z trzyletnim wyprzedzeniem. Być może warto zacząć od wyboru miejsca, w którym ma się odbyć przyjęcie. Jeśli macie swoją wymarzoną salę – ustalili datę ślubu na podstawie wolnych terminów.

Po drugie: notatki

 Załóżcie notes, zeszyt czy segregator do zapisywania wszystkiego związanego z organizacją wesela. Pomysłów, ustaleń, pojawiających się problemów, rzeczy do zrobienia, wydanych kwot itd. To bardzo ułatwia sprawę. Można dodać zakładki, oznaczać kolorowym markerem, wszystko co pomoże szybko znaleźć odpowiedni wpis jest mile widziane.

Lista gości i zaproszenia

organizacja wesel

Nie uniwersalnego sposobu na listę gości. Organizacja wesel ma to do siebie, że każdy doradza co innego i każdy po części ma rację. Wybierając gości sami zdecydujcie czy ma być to tylko rodzina, czy wszyscy znajomi ze szkoły i pół dzielnicy. Trzeba liczyć się z budżetem, bez względu na to, kto za wesele płaci. Nie dajcie się wciągnąć w rodzinne konflikty. Otoczcie się osobami, które naprawdę chcecie mieć wokół siebie w tym wyjątkowym dniu.

Zaproszenia trzeba rozesłać dużo wcześniej. Dajcie swoim gościom przynajmniej 5 miesiący na to, aby mogli zaplanować wolne w pracy czy opiekę nad dziećmi. Zaproszeń nie trzeba wpisywać ręcznie. Warto dostarczyć je osobiście wszystkim, którzy mieszkają w pobliżu. Zamówienie zaproszeń jest naprawdę proste, a oferta internetowa ogromna. Zadbajcie, aby były w Waszym stylu.

Koniecznie umieścić trzeba w zaproszeniu prośbę o potwierdzenie przybycia do konkretnej daty i swoje numery telefonów. Niech to będzie przynajmniej dwa tygodnie wcześniej, niż wymaga tego dom weselny. Wiele osób na pewno zapomni i sami będziecie musieli do nich dzwonić. Standardowo około 25% zaproszonych osób odmawia, więc nie warto przejmować się tym, że lista gości ostatecznie się skróci. Żelazną zasadą organizacji wesel jest zamówienie dodatkowych miejsc – zawsze znajdzie się wujek, który w ostatniej chwili zmieni zdanie i zaszczyci Was swoją obecnością.

Menu

Ustalanie menu specjalnie pojawia się tutaj przed dekoracją sali. Wystrój może być tylko Waszą fantazją, ale menu powinno wpasować się w upodobania gości. Nie oznacza to, że jesteście skazani na schabowego i rosół. Oferty domów weselnych są urozmaicone i nowoczesne, a podniebienia Polaków coraz bardziej wyrafinowane. Uroczysty obiad powinien być bezpieczny – składać się z dwóch dań, a drugie powinno być mięsne. Reszta ciepłych posiłków – im bardziej urozmaicona tym lepiej. Ważne aby schemat mięso + ziemniaki + surówka nie powtarzał się. Mile widziana druga zupa, może być typu gulasz, lekko pikantna.

Przystawki to prawdziwy dylemat. Przy organizacji wesel bierze się pod uwagę porę roku i temperaturę w pomieszczeniu. Nie warto ryzykować przystawki, która może stać się niesmaczna lub szkodliwa (np. surowe ryby czy mięso). Na stole musi być sporo warzyw, lekkich smaków, coś kwaśnego i ostrego, koniecznie pieczywo i talerz dobrych mięs. Po ułożeniu ciepłych dań zastanówcie się na co można mieć ochotę pomiędzy konkretnymi posiłkami.

Słodkości – tylko na oddzielnym stole. Patery ze smutnymi kosteczkami ciasta między przystawkami odeszły w zapomnienie. Piękny słodki stół to atrakcja wesela. Powinien być urozmaicony: pełen ciast, babeczek, mini deserków, ciasteczek, a nawet lizaków czy owoców w czekoladzie. Czekoladowa fontanna to dużo bałaganu.

Uwaga: zapiszcie ilu będzie wegan, wegetarian, osób z alergiami pokarmowymi i pokażcie tych gości obsłudze sali!

Dekoracja czy motyw przewodni?

To zależy tylko od Was. Im ciekawszy pomysł, tym lepiej. Dekoracja to nakrycie stołu i kwiaty, czasem balony czy dodatkowe oświetlenie. Natomiast motyw musi pojawiać się w dekoracji, zaproszeniach, menu, zabawach, dodatkowych atrakcjach itd. Przyjęcia tematyczne zostają w pamięci najdłużej. Ale organizacja wesel z motywem przewodnim wymaga sporo pracy i dbałości o szczegóły, bo to właśnie one budują klimat. Temat wesela warto dopasować do wnętrza sali, lub odwrotnie. Unikajcie ozdób stwarzających zagrożenie, np. prawdziwych świec.

Organizacja wesela, zwłaszcza własnego, to wielkie przedsięwzięcie i jeszcze większa radość. Opracujcie dobry plan i trzymajcie się go, dając sobie marginesy na zmianę zdania. Nie bójcie się rozdzielać obowiązków. Nie jesteście w stanie o wszystko zadbać sami. Korzystajcie z każdej oferowanej pomocy i nie bójcie się o nią prosić. Bliscy będą zachwyceni, że mogą dołożyć swoją cegiełkę do Waszego święta. A na koniec: nie przejmujcie się za bardzo, coś musi się nie udać. A para młoda powinna dobrze bawić na swoim weselu, nie tylko dobrze wyglądać.

Możesz również polubić…