Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła?

Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem grzewczym, które przynosi różnego rodzaju korzyści. Stanowi skok technologiczny w stosunku do tradycyjnego kotła zasypowego, który wykorzystuje jako paliwo drewno lub węgiel. Największe koszty związane są z montażem pompy ciepła. Później możemy cieszyć się bezobsługowością, zajmowaniem małej przestrzeni, brakiem negatywnego wpływu na środowisko, a oprócz tego (dla wielu osób jest to czynnik najważniejszy) dochodzi opłacalność finansowa. Analizując rodzaje tego urządzenia, które obecnie występują na rynku, łatwo dojść do wniosku, że największą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła. W artykule zostanie opisane jakie grzejniki do niej wybrać, żeby wykorzystać pełnię potencjału tego urządzenia.

Dlaczego powietrzna pompa ciepła?

Powietrzne pompy ciepła stają się coraz popularniejsze. Jeśli występuje takie zjawisko na rynku, to prawdopodobnie jest to związane z osiąganiem znacznych korzyści w stosunku do konkurencji. Podstawową zaletą tego rozwiązania wobec gruntowych pomp ciepła jest brak potrzeby wykonywania wykopów. To oczywiście prowadzi do oszczędności, ale też pozwala zachować działkę w nienaruszonym stanie. Odwierty głębinowe wymagają wjechania na nie ciężkiego sprzętu w postaci wiertnic, a przypowierzchniowe wymagają ingerencji w znaczącą część działki. Wykorzystanie powietrza jako dolnego źródła to po prostu najłatwiejsze rozwiązanie. Ponadto powietrzne pompy ciepła nie ingerują w warunki wodne, więc nie wymagają żadnych pozwoleń.

Ogóle zasady doboru systemu ogrzewania do powietrznych pomp ciepła

Po wprowadzeniu można przejść do sedna tego artykułu, którym jest dobór grzejników do powietrznych pomp ciepła. Na początek zostanie przedstawionych kilka ogólnych zasad. Im wcześniej zostanie przewidziany montaż pompy ciepła, tym lepiej dla posiadacza tej technologii. Pozwala to na zaprojektowanie systemu, który będzie optymalnie współpracować z tym ekologicznym źródłem ciepła. Przede wszystkim musimy pamiętać, że pompy ciepła to urządzenia niskotemperaturowe. Dobór systemu, który wymaga wysokich temperatur, to strata znaczącej części potencjału, który daje urządzenie. Musimy zastosować regułę, że im wyższa jest temperatura wody grzewczej w instalacji, tym więcej prądu zostanie zużyte przez pompę ciepła. Z tego powodu zalecanym rozwiązaniem są grzejniki określane parametrem 55/45/20, czyli takie same jak w przypadku zastosowania kotłów kondensacyjnych. Te trzy wartości określają kolejno: temperaturę zasilania grzejnika, temperaturę powrotu z grzejnika oraz temperaturę w pomieszczeniu. W przypadku pomp ciepła należy zrezygnować z grzejników takich jak np. 75/65/20. Pamiętajmy, że instalację można przebudować w taki sposób, żeby działała ona zgodnie z powyższymi zasadami.

Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Znamy już ogólne zasady doboru grzejników, więc możemy bliżej przyjrzeć się tematowi ich doboru. Możemy dobierać tradycyjne grzejniki płytowe, ale przy zachowaniu optymalnych parametrów temperaturowych. Alternatywą jest postawienie na klimakonwektory. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, będziemy mogli skorzystać z właściwości pompy ciepła, którym jest odwrócenie obiegu termodynamicznego. Taka sytuacja sprawia, że możemy ogrzewać budynek podczas zimnych miesiąców, ale również stosować pompę ciepła do klimatyzowania pomieszczeń w ciągu lata. Takie rozwiązanie prowadzi do komfortu w dowolnej porze roku. Kolejnym rozwiązaniem są grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną. Zaletą tego rozwiązania jest niska bezwładność cieplna. Oznacza to, że jeśli w domu jest zimno, to po włączeniu urządzenia, grzejniki zaczną szybko się nagrzewać. Pamiętajmy jednak, że pompę ciepła możemy łatwo ustawić w taki sposób, żeby zawsze dostosowywała się do naszych potrzeb. Przy zastosowaniu systemu dwururowego ten rodzaj grzejników również możemy stosować do chłodzenia pomieszczeń.

Powietrzna pompa ciepła a ogrzewanie płaszczyznowe

Nie można zapominać, że powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które doskonale współpracuje z ogrzewaniem powierzchniowym. Wynika to właśnie z charakteru tego typu rozwiązania, które nie musi posiadać wysokich temperatur do tego, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę. Osoby zainteresowane podłogówką powinny jeszcze mocniej przemyśleć instalację pompy ciepła. Takie rozwiązanie prowadzi do komfortu cieplnego. Z badań wynika, że człowiek odczuwa komfort cieplny w mikroklimacie, w którym wyższa temperatura znajduje się wokół jego nóg, a niższa w okolicach głowy. To właśnie osiągamy przez zastosowanie podłogówki. Ogrzewanie płaszczyznowe nie musi jednak dotyczyć dolnej powierzchni. Można również wykorzystać do tego celu ściany lub nawet sufit. Ponadto w niektórych sytuacjach dołożenia tego typu rozwiązania nie wymaga gruntownej przebudowy całego systemu.

Podsumowanie

Przede wszystkim należy dobierać ogrzewanie według ogólnych zasad, które optymalizują działanie pompy ciepła. Szczególnie istotne jest to, żeby pamiętać, że jest to urządzenie niskotemperaturowe. Najkorzystniejsze jest zastosowanie grzejników o parametrach 55/45/20. Mogą to być grzejniki płytowe (które w tym wariancie najczęściej są trochę wydłużone), ale również klimakonwektory czy grzejniki kanałowe. Nie powinniśmy też zapominać o możliwościach, jakie daje wybór ogrzewania powierzchniowego.

Możesz również polubić…