Wizytówką każdej posiadłości są widoczne dla przechodniów wszelkie ścieżki: od furtek do drzwi, te prowadzące…
Kiedy życie zmusza do wynajęcia detektywa. Co trzeba wiedzieć?
Detektyw kojarzy się na ogół z amerykańskim filmem akcji, w którym bohaterski detektyw bierze udział w rozwiązaniu zagadki kryminalnej. Jednocześnie nie jest przedstawicielem instytucji federalnych i na ogól działa na zlecenie osoby prywatnej. Starsze pokolenie zapewne doskonale pamięta kultowy film z drugiej połowy ubiegłego wieku – Porucznik Columbo, w której tytułowy bohater rozwiązywał najtrudniejsze zagadki kryminalne.
W rzeczywistości spektakularne akcje filmowe znacznie się różnią od codziennej pracy detektywów. Regulacje prawne wręcz uniemożliwiają wkraczanie w kompetencje organów ścigania i stróżów prawa. Praca detektywa polega na zbieraniu o osobach, przedmiotach i zdarzeniach w granicach dopuszczalnych przez obowiązujące prawo.
Działania detektywa są na ogół monotonne i nudne. Wynika to z zakresu spraw, które zgłaszane są do agencji detektywistycznych.
Kto zleca usługi detektywistyczne?
- zdradzani lub podejrzewający zdradę małżonkowie i w związkach partnerskich.
Najwięcej, ponad 50% zleceń dotyczy zdrad małżeńskich. Najczęściej wówczas, gdy jeden z małżonków szykuje się do rozwodu i potrzebuje dowodów sądowych. W ramach zlecenia detektyw śledzi, fotografuje, dokładnie opisuje czas, miejsca i wygląd osób, z którymi się osoba śledzona spotyka, fotografuje i sprawdza, kto mieszka lub co się mieści pod adresami, z których korzysta. Wynajęty detektyw zbiera wszelkie dowody niewierności i zdrady.
- byli partnerzy, lub pracodawcy, ewentualnie osoby, które zostały oszukane.
Z usług detektywów korzystają opuszczone przez partnerów samotne matki, dla których ustalenie miejsca pobytu jest istotne dla zrealizowania obowiązku alimentacyjnego.
Podobnie rzecz wygląda w przypadku byłych pracodawców lub partnerów biznesowych, kiedy dawny współpracownik ulotnił się wraz z pieniędzmi lub przedmiotami o znacznej wartości. Detektyw ma za zadanie wyśledzić miejsce pobytu takiej osoby i przekazać tę informacje zleceniodawcy.
-
poszukiwania osób zaginionych.
Sytuacje, w których rodzina poszukuje zaginionego bliskiego są częste. Kiedy poszukiwania się przedłużają i rodzina ma poczucie bezradności służb policyjnych, bardzo często prosi o pomoc biuro detektywistyczne.
- konkurencja biznesowa.
Do detektywów zgłaszają się biznesmeni, podejrzewający wynoszenie tajemnic firmy lub wręcz dokumentów przez któregoś ze swoich pracowników. W takich sytuacjach detektyw bywa fikcyjnie zatrudniony, lub też przy wskazaniu konkretnie podejrzanej osoby, sprawdza ją, obserwuje i analizuje zachowanie pod kątem potwierdzenia lub zaprzeczenia podejrzenia.
- ofiary mobbingu.
Niekiedy bardzo trudno jest ustalić osobę mobbingującą lub stalkera, który życie ofiary potrafi zamienić w piekło. Detektyw analizuje anonimowe sms-y, otoczenie bliższe i dalsze ofiary oraz profile followersów internetowych. Pomaga zidentyfikować prześladowcę oraz zebrać niezbędne dowody mobbingowania.
- pomoc psychologiczna
Rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, że dobry detektyw zapewnia również pomoc psychologiczną ofiarom przestępstw. Pomaga zrobić obdukcję, załatwić formalności i doradza.
Nie ma zamkniętego katalogu spraw, których podejmują się detektywi. Ważne, by działali w świetle obowiązującego prawa.
Regulacje prawne pracy detektywa.
Detektywi działają zgodnie z przepisami prawnymi, a w szczególności z Ustawą o usługach detektywistycznych z dnia 6.07.2001 r. z pozn.zm.
Zgodnie z przepisem art. 15 tej Ustawy osoba, wykonująca zlecenia detektywistyczne musi mieć aktualną licencję detektywistyczną.
Każdy, kto chce skorzystać z usług detektywa przed zleceniem działania powinien bezwzględnie sprawdzić licencję oraz wpis do rejestru MSWiA.
Dowody sądowe zebrane przez detektywa.
W przypadku doprowadzenia do rozprawy sądowej bardzo istotne jest dostarczenie dowodów. Szczególnie ważne jest to w sprawach rozwodowych.
- Nie wszystkie dowody są uznawane przez sąd.
Sąd odrzuci te dowody, których zdobycie budzi wątpliwości co do legalności ich zdobycia. Stanowczo więc nie będą uznane podsłuchy, które założył detektyw. Jeżeli jednak jedynie dostarczył zleceniodawcy aparaturę i instrukcje i podsłuchów zleceniodawca dokonał samodzielnie, taki dowód może być uznany.
Ponownie rzecz ma się ze zdjęciami. Jeżeli były one robione w miejscach publicznych i ogólnie dostępnych, bez naruszania niczyjej prywatności, sąd może je przyjąć do akt.
Zdrada małżeńska nie jest jednak przestępstwem w świetle obowiązującego prawa, w związku z tym wniosek o złożenie zeznań przez detektywa może być odrzucony.
- materiał dowodowy uznawany przez sądy.
To przede wszystkim rachunki, faktury, raporty i sprawozdanie z obserwacji, również filmy, nagrania i zdjęcia, o ile ich legalne zdobycie nie budzi wątpliwości sądu.
Dobra, licencjonowana agencja detektywistyczna wie, w jaki sposób pozyskać materiał dowodowy, by mógł być uznany w postępowaniu sądowym.
Z tego powodu potencjalny zleceniodawca najpierw sam musi się zmienić w „detektywa” i dobrze sprawdzić wszystkie licencje i uprawnienia, zanim złoży zlecenie.