Najbardziej funkcjonalne rozwiązania w nowym domu

Budowa nowego domu to dla każdego spore wyzwanie. Podejmowanie decyzji w zasadzie bez możliwości wyobrażenia ich sobie w rzeczywistości, dodatkowo utrudnia wybór. Takie rozwiązania jak pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, a nawet dokładne rozmieszczenie wszystkich pokoi wewnątrz budynku, mają ogromny wpływ na funkcjonalność całego domu i przyjemność z jego użytkowania. Należy brać przede wszystkim pod uwagę własne oczekiwania oraz potrzeby, które następnie warto skonsultować z kimś znacznie bardziej doświadczonym.

Ogrzewanie

Budując nowy dom, większość osób kieruje się własnymi doświadczeniami zdobytymi do tej pory. Zastosowanie pompy ciepła w nowym budynku jest rozwiązaniem stosunkowo nowym. Dlatego też podjęcie się zastosowania we własnym domu pompy ciepła, warto skonsultować z kimś doświadczonym. Najlepszym wyjściem jest poproszenie o konsultację specjalisty z branży, a także osób, które posiadają u siebie pompy ciepła. Największą korzyścią z pewnością jest niewielkie zaangażowanie na co dzień, którego wymagałaby pompa. Wystarczy kontrolowanie jej pracy raz na jakiś czas, aby cieszyć się z prawidłowo działającej instalacji. Pompy ciepła nie są jednak rozwiązaniem dla każdego, ponieważ znaczenie ma powierzchnia domu i systemy w nim wykorzystane. Dlatego też podejmowanie tak poważnej decyzji, warto skonsultować i bardzo dokładnie przemyśleć. Choć możliwe jest dokonanie zmian i ponowne zrobienie nowych rozwiązań, jest to bardzo kosztowne i wprowadza ogromne zamieszanie. Wszelkiego rodzaju rozwiązania, które stosowane są w branży budowlanej dopiero od kilku lat, mogą nie być najlepsze dla każdego. Jednak nie podejmowanie się nawet rozmów czy zastosowanie pompy ciepła będzie funkcjonalne i decydowanie się wyłącznie na ogrzewanie gazowe lub za pomocą pieca to ograniczanie sobie możliwości.

 

Garaż

Temat posiadania garażu we własnym domu, to pole do szerokiej dyskusji. Każda z osób budujących własny dom ma pełne prawo do podejmowania dowolnych decyzji. Argumenty tych, którzy już mieszkają w nowych domach bywają bardzo rozbieżne, dlatego najlepiej jest brać pod uwagę tylko te osoby, których oczekiwania i potrzeby są bliskie własnym. Duży garaż, w którym znajduje się wystarczająco miejsca na przynajmniej dwa auta i tak najczęściej staje się pomieszczeniem do przechowywania innych przedmiotów. Jednak brak tego dodatkowego miejsca, mógłby oznaczać konieczność przechowywania narzędzi, rowerów, a nawet przetworów w innym pomieszczeniu. Garaż, który znajduje się w bryle całego domu, z pewnością najbardziej funkcjonalny okazuje się zimą i podczas chłodnych dni. Zimne powietrze, silne opady deszczu lub śniegu oraz niska temperatura nie stanowią wtedy żadnej przeszkody i nie potrzebne jest wysiadanie z samochodu na podjeździe przed domem. Ponadto samochód przez cały czas znajduje się pod zadaszeniem i dzięki temu nie podlega działaniu trudnych warunków atmosferycznych, które wpływają na jego stan techniczny.

Taras

Budowane od podstaw nowe domy najczęściej posiadają taras. Tarasy mogą być różnej wielkości, w zależności od powierzchni domu, działki, a także indywidualnych upodobań. Największe wątpliwości budzi jednak zadaszenie tarasu. Dach, który w projekcie przedłużony jest na wysokości tarasu, może okazać się bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. W dni, kiedy promienie słoneczne są zbyt silne, dach pozwala skryć się nieco w cieniu. Natomiast w dni deszczowe daje możliwość przebywania na tarasie pomimo panującej pogody. Wiele osób, które podczas wybierania ostatecznego projektu domu nie zdecydowały się na wykonanie zadaszenia nad tarasem, w późniejszym czasie montuje rozwiązania takie jak markizy lub konstrukcje drewniane. Dużą rolę odgrywa także strona, na którą skierowany jest taras. W zależności od położenia tarasu względem stron świata, ilość docierających do niego promieni słonecznych będzie różna. Choć niewiele osób myśli o tym podczas projektowania i budowania nowego domu, jest to kwestia o jakiej naprawdę warto pamiętać.

Łazienki

Ilość łazienek w nowym domu bardzo realnie wpływa na funkcjonalność całego budynku. Konieczność użytkowania tylko jednej łazienki przez wszystkich domowników, może bardzo skutecznie uprzykrzyć codzienne życie. Dobijanie się do drzwi w pośpiechu przed wyjściem z domu, to także powód kiepskiego humoru od samego rana. Dwie łazienki to najrozsądniejsze wyjście, ponieważ daje szansę na skorzystanie z drugiego pomieszczenia, gdy główne jest zajęte. Koszty wyposażenia i wykończenia łazienki bywają duże, jednak z pewnością zwracają się w codziennym życiu i funkcjonowania w rodzinie. Domy o więcej niż jednej kondygnacji tym bardziej należy projektować w sposób funkcjonalny, czyli z dwiema łazienkami, ponieważ wielokrotne pokonywanie schodów w ciągu jednego dnia wpływa na samopoczucie i zadowolenie z posiadanej nieruchomości, a nawet ogólny stan zdrowia. Łazienki jako pomieszczenia użytkowe muszą być dostępne dla każdego i w każdej chwili, kiedy tylko tego potrzebuje, zarówno w ciągu całego dnia, jak i w środku nocy.

Możesz również polubić…