Co to jest masaż limfatyczny - masaż limfatyczny jest rodzajem masażu ciała. Pobudza on krążenie…
Skrytka bankowa: co to?
Śmiało można rzec, że skrytki bankowe są bardzo pomocne dla wielu osób. Mimo to, możliwość ich wynajęcia staje się usługą raczej coraz bardziej zapomnianą. Całkiem niesłusznie, bowiem są one jednymi z najbardziej bezpiecznych miejsc dla tych, którzy chcą przechowywać gdzieś swoje wartościowe przedmioty. Czym więc są skrytki bankowe i co warto o nich wiedzieć?
Czym jest skrytka bankowa?
Skrytka bankowa wygląda dość niepozornie. Jest to nic innego, jak niewielkie szafeczki, które są na stałe umieszczone w bankowych skarbcach. Każda taka skrzynka posiada blokadę w postaci podwójnego zamka, dlatego dostanie się do nich przez osoby niepożądane jest niemal niemożliwe. Osoba, która wynajmuje taką skrytkę, posiada jeden klucz do takiego zamka. Drugi natomiast należy do banku. Skrytki posiadają również specjalny system otwierania. Oznacza to, że można je otworzyć tylko i wyłącznie wtedy, kiedy pracownik banku włożył klucz główny. Niezbędne jest więc do otwarcia użycie obu kluczy. Podobnie sprawa ma się oczywiście z zamykaniem. Najpierw wynajmujący skrytkę bankową wkłada klucz, a później robi to pracownik.
Innym rodzajem skrytek bankowych są specjalne kasety przenośne. To pudełeczka, w których także można przechowywać cenne rzeczy. Te jednak nie są na stałe przymocowane. Są przechowywane w szafach skarbcowych w banku. Na prośbę klienta, pracownik placówki bankowej zabiera go do specjalnego, strzeżonego pomieszczenia i przynosi taką kasetę.
Czy skrytka bankowa jest bezpieczna?
Wiele osób zastanawia się, czy skrytki bankowe są tak naprawdę bezpieczne i czy warto z nich skorzystać. Otóż, są one strzeżone w taki sposób, że niemożliwe jest, aby miała do nich dostęp osoba nieupoważniona i niepożądana. Pomieszczenia, w których są zamontowane takie skrytki, posiadają zwykle szereg alarmów oraz wzmocnione ściany. Co więcej, chronią je dodatkowo żelazne drzwi zamykane na kilka zamków.
Osoba, która ponadto dostać się do swojej skrytki, musi każdorazowo się wylegitymować. Najemca jest również odprowadzany do skrzynki przez pracownika banku. Ten jednak nie jest obecny w momencie, kiedy klient chce ją opróżnić albo napełnić. Takich rzeczy nie rejestrują również kamery, dlatego tylko i wyłącznie osoba wynajmująca skrytkę wie tak naprawdę, co się w niej znajduje.
Warto wspomnieć, że do skrytki bankowej mogą dostać się osoby trzecie. Określone są sytuacje, w których może do tego dojść. Po pierwsze, jest to moment, kiedy wobec najemcy toczy się postępowanie karne. Wówczas do skrzynki może dostać się policja, CBA, ABW, prokuratura albo Straż Graniczna. Jeśli z kolei najemca jest obciążony postępowaniem komorniczym, to do jego skrytki może mieć wgląd komornik.
Dla kogo przeznaczone są skrytki bankowe?
Tak naprawdę nie ma żadnych specjalnych przeciwwskazań wobec tego, kto może wynająć skrytkę bankową. Aby tego dokonać, należy być przede wszystkim pełnoletnim, to jest ukończyć 18. rok życia. Taką skrytkę może mieć także osoba prawna, fizyczna, jednostka organizacyjna albo firma.
W Polsce skrytki są nie tylko oferowane Polakom. Mogą z nich skorzystać również obcokrajowcy, którzy jednak muszą okazać odpowiednie dokumenty potwierdzające ich tożsamość. Polacy natomiast mogą pokazać jedynie dowód osobisty.
Skrytka bankowa jest wynajmowana nie tylko jednej osobie. Jeśli na przykład mamy do czynienia z małżeństwem, które zawarło umowę z bankiem wspólnie, wówczas każdy z małżonków otrzymuje uprawnienia do wglądu do skrzynki. Należy jednak pamiętać, że bank wyda więcej, niż jeden klucz, a każdy z najemców będzie mógł skorzystać ze skrytki bez zgody drugiego.
Oczywiście na wynajem skrytek decydują się przede wszystkim osoby zamożne, jednak każdy może z nich skorzystać. Nie ma bowiem żadnych kryteriów dochodowych, jeśli chodzi o udostępnienie takiej skrzynki.
Co można przechowywać w skrytce bankowej?
Właściwie banki nie regulują tego, co można przechowywać w skrytkach bankowych. Istnieje jednak regulamin, który posiada każda placówka, zabraniający trzymania następujących przedmiotów:
- broń;
- narkotyki;
- materiały radioaktywne;
- przedmioty pochodzące z czynów zabronionych, przestępstw;
- materiały wybuchowe;
- przedmioty szybko psujące się.
Ze względu na niewielkie rozmiary takich skrytek bankowych, nie można w nich także trzymać przedmiotów o dużych gabarytach. Zwykle jednak, podczas wynajmowania, pracownik zapyta, co chcemy przechowywać w nich. Wówczas to, co powiemy, będzie uzależniało to, jaki rozmiar skrzynki otrzymamy. Jeśli bowiem zależy nam głównie na trzymaniu tam biżuterii albo nośników danych, z pewnością otrzymamy najmniejsza skrytkę.
Ile kosztuje skrytka bankowa?
W rzeczywistości ceny wynajmowanych skrytek bankowych są uzależnione od indywidualnych cenników bankowych oraz to, jakie posiada rozmiary. Zwykle ceny wahają się od około 300 złotych. Najdroższe skrzynki natomiast kosztują nawet… 15 tysięcy złotych! Oczywiście są to ceny za wynajem roczny. Szczegóły na temat kosztów wynajmowania skrytki są dostępne w każdym banku, który oferuje taki wynajem.