Linia między „poradą prawną” a „informacją prawną” jest często niewyraźna. Ogólnie rzecz biorąc, tylko prawnik…
Udane imprezy firmowe
Udane imprezy firmowe – lokalizacja, catering, atrakcje: sposób organizacji imprezy firmowej zależy od ilości pracowników, atmosfery w firmie oraz charakteru planowanego spotkania. Różne prośby składano przed spotkaniami personelu i wyjazdami konsolidacyjnymi, a inne przed bardziej formalnymi wydarzeniami, takimi jak spotkania towarzyskie.
W każdym przypadku ważny jest odpowiedni wybór lokalizacji, ciekawe zabytki i dobrze dobrane posiłki. Imprezy firmowe są dobre na oderwanie się od codziennej zawodowej rzeczywistości i budowanie relacji – ale warto też wprowadzić je na niezobowiązujące szkolenia i warsztaty.
Lokalizacja wydarzenia
Siedziba firmy nie jest najlepszym wyborem na wybór miejsca na imprezę firmową — chyba że jest to małe codzienne spotkanie pracowników firmy. Kojarzy się z przepracowaniem i nie pozwala na swobodną atmosferę ani nowe kontakty biznesowe. Jednak organizacja imprez firmowych w dużych miastach może być kosztowna – imprezy firmowe na świeżym powietrzu są ciekawsze i tańsze. Oderwanie się od codzienności sprzyja integracji pracowników i relacjom biznesowym. Ośrodki dedykowane do organizacji imprez firmowych i konferencji poza sezonem są bardzo tanie: dlatego zimą warto organizować imprezy firmowe w jednym z mazurskich lub śląskich zamków. Atutem jest sama lokalizacja: piękno przyrody i luźna atmosfera plenerowych imprez firmowych sprawiają, że często są one bardziej udane niż imprezy organizowane w miastach.
Catering na imprezach firmowych
Dobra obsługa cateringowa to podstawa udanej imprezy firmowej. Nawet jeśli impreza odbywa się w hotelu oferującym catering, często mamy możliwość zamówienia własnych posiłków z zewnętrznej firmy cateringowej. Menu nie powinno zawierać potraw, których wielu osobom nie smakuje: na przykład te dania obejmują ryby i owoce morza, a także pikantne dania kuchni azjatyckiej. Z drugiej strony warto starać się być oryginalnym – wszyscy kochają tradycyjną polską kuchnię, ale fakt ten jest nadużywany w organizacji eventów. Lepsza byłaby kuchnia śródziemnomorska, bliskowschodnia lub węgierska. W tym drugim przypadku dużym plusem jest wspólne przygotowywanie gulaszu i marynowanie w tradycyjnych kociołkach. Pamiętaj, że przystawki są ważniejsze niż dania główne i zupy i powinny być dostępne dla wszystkich gości przez cały czas. Jeśli chcemy jeść tylko przystawki, hiszpańska kuchnia, znana z tapas, jest strzałem w dziesiątkę. Catering łatwo może stać się atrakcją, jeśli połączymy go z warsztatami kulinarnymi czy degustacjami. Degustacja markowych rodzajów whisky jest również dostępna podczas bardziej formalnych imprez firmowych. Pamiętaj, aby zaspokoić również potrzeby wegetariańskie: co najmniej jedno danie główne i co najmniej jeden dodatek muszą być wegetariańskie.
Imprezy firmowe: pomysły na inne atrakcje
Pomysłów na ciekawe atrakcje jest wiele, ale nie można wybierać przypadkowo. Ważne jest, aby wszystkie imprezy firmowe zaplanowane w ramach eventu miały wspólny element, jakim jest temat przewodni. W ten sposób impreza firmowa zostanie zapamiętana przez wszystkich uczestników. Na przykład tematyczne imprezy firmowe (zwłaszcza te, których tematyka ma coś wspólnego z cateringiem) sprawdzają się szczególnie dobrze, jeśli utrzymają się w średniowiecznych konwencjach. Jeśli zależy nam na integracji pracowników, dobrym pomysłem jest również karaoke. Ta niezobowiązująca rozrywka to zawsze gwarancja świetnej zabawy. Świetnie sprawdzą się pokazy i zajęcia taneczne, a także warsztaty kulinarne i baristyczne. Sporty zespołowe, w szczególności paintball i strzelectwo, są dobrze zintegrowane z pracownikami – jednak nie każdy lubi uprawiać te sporty. Jeśli planujemy imprezę firmową z tańcem, zatrudnimy dobrego DJ-a i wcześniej ustalimy rodzaj muzyki – najczęściej spotykamy lekki jazz i latynoamerykańską. Konkursy i zabawy są ważnym elementem imprez firmowych, ale nie powinny być nudne. Ciekawym aspektem dzisiejszej mody są również pokazy wirtualnej rzeczywistości.
Szkolenia i seminaria
Organizując zajęcia integracyjne dla pracowników nie warto całkowicie rezygnować z elementów związanych z codzienną pracą. Pozwoli to na rozszerzenie nawiązanych relacji osobistych na zawodowe – główny cel integracji. Wszystkie wyjazdy firmowe i imprezy trwające dłużej niż jedną noc powinny obejmować również szkolenia i seminaria. Należy jednak zadbać o to, aby nie męczyły one uczestników – ich treść powinna być lekka i łatwa do przyswojenia. Nie powinny też trwać zbyt długo ani zaczynać się zbyt wcześnie. Szczególnie odpowiednie są szkolenia i seminaria dotyczące budowania zespołu, rozwoju pracowników, pracy zespołowej, relacji międzyludzkich, sprzedaży i obsługi klienta oraz zarządzania zasobami ludzkimi. „Gamifikacja” to wprowadzanie mechaniki z gier i teatru do innych dziedzin życia, w tym życia zawodowego.