W Polsce największym problemem seniorek przy podejmowaniu decyzji o wizycie w salonie piękności jest bariera…
Wsparcie dla rolnictwa – maszyny rolnicze
Maszyny rolnicze spotykane na polach stanowią duże wsparcie dla rolników, którzy nie muszą wykonywać już takiej ciężkiej pracy fizycznej. Obecnie niezbędnym sprzętem jest ciągnik wyposażony w dużą liczbę zaczepianych i montowanych urządzeń, dzięki czemu ta technika jest uniwersalna. Pomaga obniżyć koszty uzyskania produktów rolnych. Kosiarka jest jednym z najczęstszych rodzajów załączników do ciągnika przeznaczona do koszenia chwastów i trawy na siano, do pielęgnacji trawnika lub ogrodu.
Kosiarka do ciągnika to niezbędna maszyna rolnicza
Sianokosy to ważny czas dla każdego gospodarstwa rolnego. Jakość siana zależy od tego, jak szybko, w optymalnych warunkach pogodowych, trawa była skoszona, podnoszona, suszona i zbierana. Mechanizacja pracy pozwala na napełnianie pojemników świeżym sianem i maksymalne wykorzystanie ciepłej, czystej, słonecznej pogody. I tu na ratunek przybywa kosiarka ciągnikowa.
Sprzęt ten produkowany jest w dwóch typach różniących się zasadą działania:
- Listwowo-palcowe. Mają nieco przestarzały design. Jednak nie przeszkadza to w jej szerokim zastosowaniu.
- Rotacyjne. Z kolei dzieli się je na jednowirnikowe (trawa po skoszeniu rozwija się w jednym kierunku) i na dwa wirniki (układanie skoszonej masy odbywa się pośrodku między dwoma wirnikami). Montaż do ciągnika lub mocniejszej maszyny rolniczej odbywa się odpowiednio w sposób zaczepiany i montowany. Kosiarka rotacyjna obraca dwie tarcze. Napotykając przeszkodę, noże składają się pod tarczę, unikając uszkodzeń mechanicznych. Produkowane są modele z częścią tnącą w metalowej obudowie i bez niej. W pierwszym przypadku obracające się ostrza pozwalają roślinność, pozostawiając za sobą równomiernie ścięty obszar. W tym przypadku cięta masa nie jest rozrzucona po bokach.
Jaka trawa to taka kosiarka?
Wybór maszyny rolniczej takiej jak kosiarki zależy od właściwości zebranej trawy, terenu, wilgotności gleby, powierzchni pola i niektórych innych parametrów. Mając to na uwadze, wybierana jest kosiarka do mini traktora lub ciągnika jednoosiowego. Kosiarka rotacyjna nadaje się do koszenia trawy na płaskiej powierzchni. Kosiarka listwowo-palcowa posiada elementy tnące, które dostosowują się do nierównego podłoża, dlatego urządzenie służy do koszenia trawy na łąkach, na skrajach lasu itp. Kosiarka ze zgrabiarką ułatwi proces roztrząsania siana i jego zbioru, eliminując wyczerpującą pracę fizyczną.
Siewniki niezbędnymi maszynami rolniczymi
Siewnik jest jedną z najstarszych maszyn rolniczych używanych przez człowieka do siewu nasion w ziemi. W porównaniu z wcześniej praktykowanym ręcznym rozrzucaniem nasion, zastosowanie siewnika pozwala zmniejszyć zużycie nasion nawet o 30%, a także osiągnąć znaczne oszczędności czasu i pracy. Kolejną zaletą mechanizacji procesu siewu jest dokładna i równomierna głębokość umieszczania nasion, która pozwala uratować je przed wiatrem, zniszczeniem przez owady, ptaki, gryzonie i uzyskać bardziej przyjazne i wysokiej, jakości sadzonki.
Cechą siewnika do nawozów zbożowych jest to, że jego właściwości można wykorzystać do wielu upraw. Z jego pomocą wysiewa się uprawy, w szczególności owies, pszenicę, żyto, jęczmień, a także rośliny strączkowe, takie jak soja, fasola, groch i łubin. Główna lista upraw obejmuje również soczewicę, grykę, sorgo, proso i tym podobne. Kolejną cechą siewników jest zastosowanie wielofunkcyjne. Tak, więc w procesie siewu zbóż i roślin strączkowych suche nawozy można jednocześnie wprowadzić do gleby.
Istnieje kilka modyfikacji siewnika, a każda z nich ma swoją własną charakterystykę. Modele siewników mogą być używane do siewu i nawożenia różnych roślin i są wyposażone w redlice jednotarczowe. Ta maszyna rolnicza jest przystosowana do siewu lnu, a także roślin strączkowych pod warunkiem, że głębokość ich osadzenia nie przekracza zakresu 10-30 mm.
Do tej pory w sektorze rolniczym najczęściej stosuje się siewniki ciągnikowe. W zależności od celu są one podzielone na:
- Uniwersalny, stosowany do siewu zbóż, roślin strączkowych, nasion oleistych, roślin przemysłowych, traw pastewnych itp. można je również stosować do rozsiewania nawozów mineralnych w postaci granulek lub proszku, wapna
- Specjalne, stosowane do siewu roślin jednego określonego rodzaju (ziemniaki, buraki, kukurydza, warzywa, len, bawełna, orzeszki ziemne itp.) lub kilku z nich
- Połączone, wyposażone dodatkowo w dodatek, dzięki któremu mogą jednocześnie wprowadzać nasiona i nawozy do gleby.
Siewniki różnią się także metodą siewu, która dobierana jest w zależności od rodzaju uprawy a także warunków glebowych i klimatycznych. Są one wyposażone w takie podstawowe jednostki i elementy, jak: lej do przechowywania nasion, aparat do siewu, rury siewne, redlice i urządzenia zamykające. Ale jednocześnie siewniki różnią się rodzajem redlic (tarczowe, lemieszowe, wałki formujące bruzdę), rodzajem rur siewnych (rurowe, w kształcie lejka, faliste, taśmowe, spiralne). Zasady działania urządzeń dozujących (mechanicznych, pneumatycznych) i innych cech urządzenia. Wybierając odpowiedni model maszyny rolniczej, należy wziąć pod uwagę jej niezawodność w działaniu, wydajność, jakość i dokładność siewu, prostotę i oszczędność w utrzymaniu.